Umíte si spočítat kolik peněz dostanete na výplatu? S výpočtem vám pomůže kalkulačka!

Umíte si spočítat kolik peněz dostanete na výplatu? S výpočtem vám pomůže kalkulačka!

Máte přislíbenou výplatu v určité částce, ale na účet vám přišla jiná suma? Je třeba počítat s odvody státu a uvědomit si, že hrubá mzda je jiná, než ta čistá.

Umíte si spočítat kolik peněz dostanete na výplatu? S výpočtem vám pomůže kalkulačka!

Své příjmy si obvykle bedlivě hlídáme, což je logické. Náklady na živobytí neustále rostou, což platy v podstatě také, ale je plno rodin, kde se žije takzvaně od výplaty k výplatě. Proto je dobré mít přehled o svých příjmech. Hlídáte si i vy své příjmy a potřebujete vědět, kolik dostanete zaplaceno za odvedenou práci v případě, že jste nastoupili do nového zaměstnání. To si lze snadno spočítat a nepotřebujete k tomu ani žádné odborné znalosti. Právě internetová kalkulačka čisté mzdy vám může na vaše otázky rychle odpovědět.

pexels-photo-4386324

Jak se čistá mzda počítá?

Výpočet čisté mzdy na hodinu nebo za celý měsíc není složitý, a právě na internetu naleznete kalkulačku, kde stačí pouze správně vyplnit kolonky a hned se dozvíte, kolik si vyděláte. V pracovní smlouvě se zpravidla uvádí vždy jen mzda hrubá, od té se ale odečítají další položky, v podstatě se tak můžete dozvědět i to, kolik peněz je odváděno státu na daních, některé úlevy na dani a slevy pro poplatníky se mohou odečítat, což platí především pro rodiče dětí. Každý zaměstnanec pak může mít jinou čistou mzdu, i když odvádí stejnou práci jako jeho kolega a to ve stejném rozsahu odpracovaných hodin.

Vždy je dobré mít zjištěno, na jaké odpočty máte nebo nemáte nárok, často se zaměstnanci sami o tyhle věci nezajímají a přicházejí o peníze navíc. Hrubá mzda je tak logicky vždy vyšší, než mzda čistá, s tím je také nutno počítat, údaj o mzdě v pracovní smlouvě je vždy v hrubém měřítku, s odečty počítejte tak vždy.

pexels-photo-4386339

Co se přesně odečítá?

Zajímá vás, co přesně vám z hrubé mzdy bude odečteno? Pokud si vezmete částku, kterou máte na své smlouvě uvedenou, odečítat se z ní bude sociální a zdravotní pojištění a samozřejmě také státem daná záloha na daň. Teprve až konečnou částku, tedy čistou mzdu ale dostanete reálně na svůj účet vyplacenou. Je třeba s tím počítat a nenechat se zlákat hezkou částkou ve své smlouvě při nástupu do nového zaměstnání.

Dobrou zprávou ale může být fakt, že v poslední době mzdy u nás poměrně pěkně rostou.

Back to Top