Umíte si spočítat kolik peněz dostanete na výplatu? S výpočtem vám pomůže kalkulačka!

Umíte si spočítat kolik peněz dostanete na výplatu? S výpočtem vám pomůže kalkulačka!

Máte přislíbenou výplatu v určité částce, ale na účet vám přišla jiná suma? Je třeba počítat s odvody státu a uvědomit si, že hrubá mzda je jiná, než ta čistá. 

Umíte si spočítat kolik peněz dostanete na výplatu? S výpočtem vám pomůže kalkulačka!

Své příjmy si obvykle bedlivě hlídáme, což je logické. Náklady na živobytí neustále rostou, což platy v podstatě také, ale je plno rodin, kde se žije takzvaně od výplaty k výplatě. Proto je dobré mít přehled o svých příjmech. Hlídáte si i vy své příjmy a potřebujete vědět, kolik dostanete zaplaceno za odvedenou práci v případě, že jste nastoupili do nového zaměstnání. To si lze snadno spočítat a nepotřebujete k tomu ani žádné odborné znalosti. Právě internetová kalkulačka čisté mzdy vám může na vaše otázky rychle odpovědět. 

pexels-photo-4386324

Jak se čistá mzda počítá? 

Výpočet čisté mzdy na hodinu nebo za celý měsíc není složitý, a právě na internetu naleznete kalkulačku, kde stačí pouze správně vyplnit kolonky a hned se dozvíte, kolik si vyděláte. V pracovní smlouvě se zpravidla uvádí vždy jen mzda hrubá, od té se ale odečítají další položky, v podstatě se tak můžete dozvědět i to, kolik peněz je odváděno státu na daních, některé úlevy na dani a slevy pro poplatníky se mohou odečítat, což platí především pro rodiče dětí. Každý zaměstnanec pak může mít jinou čistou mzdu, i když odvádí stejnou práci jako jeho kolega a to ve stejném rozsahu odpracovaných hodin. 

Vždy je dobré mít zjištěno, na jaké odpočty máte nebo nemáte nárok, často se zaměstnanci sami o tyhle věci nezajímají a přicházejí o peníze navíc. Hrubá mzda je tak logicky vždy vyšší, než mzda čistá, s tím je také nutno počítat, údaj o mzdě v pracovní smlouvě je vždy v hrubém měřítku, s odečty počítejte tak vždy. 

pexels-photo-4386339

Co se přesně odečítá? 

Zajímá vás, co přesně vám z hrubé mzdy bude odečteno? Pokud si vezmete částku, kterou máte na své smlouvě uvedenou, odečítat se z ní bude sociální a zdravotní pojištění a samozřejmě také státem daná záloha na daň. Teprve až konečnou částku, tedy čistou mzdu ale dostanete reálně na svůj účet vyplacenou. Je třeba s tím počítat a nenechat se zlákat hezkou částkou ve své smlouvě při nástupu do nového zaměstnání. 

Dobrou zprávou ale může být fakt, že v poslední době mzdy u nás poměrně pěkně rostou. 

 

Back to Top