Je pravidelné čištění vzduchotechniky skutečně nezbytné?

Je pravidelné čištění vzduchotechniky skutečně nezbytné?

Dnes najdeme v mnoha soukromých, ale především veřejných budovách klimatizaci či jinou vzduchotechniku. Ta je důležitá zejména v rozsáhlých, nízkých budovách, jako jsou například nejrůznější super a hypermarkety. Umožňuje totiž konstantní výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý, stejně jako rychlé vyvětrání v případě úniku plynu.

Je tedy jasné, že bychom se o ni měli starat co nejlépe. Přeci jen, chceme, aby její životnost byla co nejdelší. Při tom, jak rychle technika zastarává, se totiž rozhodně nevyplatí kupovat stále nové typy, zvlášť když ten stávající funguje a vyhovuje i bezpečnostním předpisům.

klimatizace2

Ovšem pravdou je, že mnozí lidé péči o ni poněkud zanedbávají. Odborníci mimo jiné doporučují také pravidelné čištění vzduchotechniky, ovšem to často není prováděno v dostatečných intervalech. Přitom je to skutečně důležitý proces, nezbytný pro zachování dlouhé životnosti přístroje a jeho plné funkce.

Největším problémem je zde fakt, že spolu se vzduchem je nasáván i prach a ostatní nečistoty, poletující ve vzduchu. To nebývá problém, neboť většina těchto výměníků je vybavena mimo jiné také filtrem. Ten však má jen omezenou kapacitu, což znamená, že se po čase zanese. A pokud se to stane, začne přístroj hůře fungovat.

klimatizace1

Prvním znamením je, že nasává a vypouští méně vzduchu, než dříve. Pokud se filtr ucpe úplně, přestane fungovat docela, a je velmi možné, že se při snaze plnit svou funkci i přes ucpané filtrační zařízení rozbije. Čištění právě tomuto problému zabrání.

Dále také můžeme díky němu přijít na drobné poruchy, které sice momentálně nevadí, avšak pokud by se nechaly být, mohly by později způsobit vážné problémy, jejichž řešení by si vyžádalo spoustu času a především peněz. Samozřejmě by to také znamenalo dočasné uzavření oněch prostor, a tím pádem by i oné firmě, která jej provozuje, utíkal zisk. A to si nemůže dovolit.

Je tedy jasné, že se skutečně vyplatí nechávat vzduchotechniku vyčistit v dostatečných intervalech. Pokud bychom to totiž nedělali, následky by nemusely být pěkné.

Back to Top