Jak budovat pozitivní vztahy

Jak budovat pozitivní vztahy

Zde najdete 5 rad, které Vám mohou pomoci utvářet vztahy pevné a pozitivní.

 potřesení rukou

1.)    Nadhled

Mít nadhled nad životem je velká výhra. Když vidíte věci s nadhledem ušetříte si spousty trápení i konfliktů. Nedotkne se Vás hned každá blbost, zvládnete rozeznat vtip od rýpání, když si z Vás někdo udělá legraci, místo abyste zbytek dne přemýšleli, jak to dotyčný vlastně myslel, pobavíte se společně s ostatními.

 

2.)    Respekt

Přijde mi, že respekt k ostatním lidem už dnes není tak úplně v módě. Samozřejmě ne všichni si od nás respekt zaslouží. Ale u většiny lidí se důvod najde. Třeba za to, že s námi jednají fér, za to, že dělají svou práci s láskou, za to že jsou vždy milí a pozitivní, za to že mají odvahu učit se nové věci, za to, že vychovali dvě slušné a spokojené děti. Všichni jsme jenom lidé, všichni děláme chyby, ale pojďme zkusit více koukat na ty věci, které děláme dobře, které nám jdou. A pojďme si více vážit jeden druhého.

 

3.)    Pochopení i odlišných potřeb druhých

Tento bod je o něco složitější. Je třeba mít trochu té empatie. Myslím, že převážně pro muže je problematické pochopit, že naše potřeby se mohou lišit. Ale určitě netvrdím, že to tak mají jen oni. Ono i pro ženy je občas složité přijmout, že když ony potřebují každý problém probrat ze všech stran, mužům stačí stručně sdělit jeho řešení. Když si uvědomíme rozdílnost našich potřeb, budeme mít více pochopení pro potřeby ostatních a vyhneme se zbytečným konfliktům. Třeba to, že já potřebuji v kanceláři otevřít okno, protože mi je vedro, ještě neznamená, že to kolega cítí stejně. Stačí jen jednoduchý dotaz, zda někomu nebude vadit, když okno otevřu a ostatní pak budou vědět, že beru v potaz jejich přítomnost a zajímá mě, jak se oni cítí. A určitě nám rádi vyjdou vstříct, nebo se snáze domluvíme na nějakém kompromisu

vyjádření obchodního vztahu

4.)    Upřímnost

Upřímnost je důležitá v každém vztahu. Pojí se totiž s důvěrou. Když někdo zjistí, že k němu nejste upřímní a přestane Vám věřit, je rázem po dobrém vztahu a tady je náprava většinou dosti dlouhá a složitá.

 

5.)    Sebekritičnost

Přiměřená sebekritičnost je vlastnost úctyhodná. Vidět své jednání s takovým nadhledem, abychom poznali, že se mýlíme a uměli svou chybu přiznat. To zaslouží velký respekt. A pokud své chyby nevidíme, nemůžeme se jim příště vyvarovat.

 

Vztahy jsou věda, bolí i léčí zároveň. Nenávist, nepřátelství, závist. To vše vyvolává vztahy negativní, kterými když se obklopíme, bude negativní i náš život. Proto stojí zato, pracovat na sobě a na našich vztazích a přivést si tak do života ty hezké věci, jako je třeba přátelství, nebo dokonce láska.

Back to Top