Instalatéři to nemají v životě snadné

Instalatéři to nemají v životě snadné

Víte, jaký je hlavní rozdíl mezi instalatérem a truhlářem nebo zedníkem? Zedníci či truhláři krotí pevná média, zatímco instalatér ta tekutá a plynná. Pokud udělá někde chybu truhlář nebo zedník, nemá to až takový vliv na okolí a nemusí to nutně znamenat závažný problém. Některé drobné chyby lze při výrobě nábytku nebo při stavbě zdiva tolerovat, například menší odchylka ve svislé rovině u stavebních příček nic neznamená, ovšem i sebemenší netěsnost nebo trhlinka v potrubí či armaturách může mít katastrofální dopad na obytné prostory.

instalatérské práce

Kdo si toto uvědomuje, musí náležitě instalatéra považovat za špičkového řemeslníka. Instalatér zkrátka nesmí udělat chybu, a pokud ji udělá, je to hned vidět.

Zkrocení zemního plynu a vody však provází i jiné problémy. Můžete se tu setkat s vadami materiálu nebo s jeho stárnutím a v takových okamžicích dochází k havarijním situacím. Kupříkladu praskne přívodní hadička u splachování na toaletě a rázem máte vodu na záchodě na podlaze. Anebo praskne koleno vodovodního rozvodu ve zdi a voda se ihned začne šířit do zdiva a omítky, a rázem je to důvod povolat instalatéry pohotovost.

instalatér na toaletách

Krušné chvíle nastávají i tehdy, je-li zanesený odpad pod sprchovým koutem nebo u kuchyňského dřezu, anebo se ucpe záchod a nedá se to prorazit gumovým zvonem. K havarijním situacím řadíme i zanesené kanalizační systémy, tehdy se jedná o situace velmi závažné, kde je zapotřebí rychle jednat.

Instalatéři mají na starosti i plynové spotřebiče a tam se také setkávají s různými potížemi a situacemi, které vyžadují okamžitý výjezd. Nebezpečné je to zejména u úniků plynu, k nimž dochází vlivem stavebních prací. I relativně malé množství plynu dokáže způsobit výbuch, a co dokáže exploze plynového potrubí, jsme se mohli přesvědčit v Praze v roce 2013 v Divadelní ulici v budově, která patří státnímu podniku Řízení letového provozu.

Back to Top